על אודות

ברוכים הבאים למגזין האלקטרוני של התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים.

המגזין האלקטרוני יוצא אחת למספר שבועות ומטרתו להוות במה רעיונית לשיח כלכלי בנושאים אקטואליים, ולהעלות לשיח הציבורי נושאים כלכליים שונים. המגזין משלים את הפעילויות השונות של התוכנית לכלכלה וחברה- הוצאת מחקרים וניירות עמדה, ומאפשר עיסוק בנושאים כלכליים שונים באופן נגיש וקצר יותר, תוך שמירה על השיח האקדמי.

כמו כן, ניתן יהיה להתעדכן באמצעות המגזין באירועים ובפרוייקטים המתקיימים במסגרת התוכנית לכלכלה וחברה.

כמדיניות, איננו מקיימים בקרה על תגובות הגולשים המתפרסמות במגזין. עם זאת, תגובות בעלות אופי פוגעני- ימחקו.

על אודות התוכנית:

התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים הוקמה לנוכח המשימה שהמכון קיבל על עצמו לזהות את הפערים המתרחבים בחברה הישראלית, לנתח אותם ולהציע דרכי פעולה מעשיות לצמצומם. מטרת התוכנית ליצור כלים שיאפשרו לציבור להשתתף בשיח הכלכלי-חברתי ולהשפיע על המדיניות הכלכלית-חברתית בישראל, מתוך התמקדות בשאלות מרכזיות העומדות על סדר היום, בין השאר בתחומי חלוקת ההכנסות, שוק העבודה והכלכלה הציבורית.

משתתפי התוכנית הם כלכלנים מוכרים באקדמיה ובמשק הישראלי וחוקרים ממדעי החברה, ובמסגרתה נכתבים ניירות עמדה ונעשים מחקרים שנעזרים בשיטות כלכליות מקובלות. התוכנית מציגה חלופות מקצועיות למדיניות הכלכלית הנהוגה, בשאיפה לקדם צמיחה בת קיימא המתבססת על טובת כל האזרחים ועל הקטנת האי-שוויון בחברה.

התוכנית מבטאת קול ייחודי בשיח הציבורי בישראל, והיא שואפת לתרום לשינוי התפיסה הרווחת בשאלות כלכלה וחברה בשתי דרכים מרכזיות: הראשונה, פיתוח ראייה ביקורתית המבוססת על הבנה יסודית של תיאוריות ושל מונחים כלכליים המשמשים בשיח הציבורי. השנייה, הספקת כלים להתמודדות עם טיעוניהם של מייצגי התפיסות הכלכליות השמרניות – כלים שאינם מפותחים דיים כיום – מתוך הישענות על נתונים המעובדים בשיטות מקובלות כדי להציגם לפני הציבור, אמצעי התקשורת וקובעי המדיניות. הדבר יאפשר התערבות בזמן אמת בדיון בסוגיות המעסיקות את הציבור והשפעה על תהליך קביעת המדיניות הכלכלית-חברתית.


פעילות

פרסומים:
* מחקרי מדיניות
* ניירות עמדה
* מחלוקות בכלכלה
* נקודות למחשבה

פעילות לציבור:
* ערבי דיון וימי עיון
* סדנאות ודיוני שולחן עגול בהשתתפות קובעי מדיניות
* כנסים שנתיים


צוות התוכנית:
פרופ’ מישל סטרבצ’ינסקי (ראש התוכנית), פרופ’ לאה אחדות, פרופ’ אביה ספיבק

רכז התוכנית: ירדן קידר
עורך המגזין האלקטרוני: גל בן חורין

Share This: