לקראת הכנס השנתי של התוכנית לכלכלה וחברה

מאת: פרופ’ משה יוסטמן

גיליון זה של ה-e-גרת שלנו עומד בסימן הכנס השנתי השישי של התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר, שייערך ביום שלישי 20 בדצמבר במכון ון ליר בירושלים. שני המושבים הראשונים בכנס עוסקים בשני היבטים עיקריים של המחאה החברתית: דיור ובריאות. במושב הראשון יציגו ד”ר אמילי סילברמן מהטכניון וד”ר חייפ פיאלקוב מהאוניברסיטה העברית, שהיה מנכ”ל משרד השיכון, דוח נרחב שהכינו (עם פרופ’ רחל אלתרמן מהטכניון) למשרד הפנים בנושא דיור בר השגה; פרופ’ אביה ספיבק מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, עמית בכיר בתוכנית לכלכלה וחברה שעומד בראש ועדת המומחים המייעצת לראשי המחאה, יפתח את הדיון בדוח. במושב השני תציג פרופ’ אורלי מנור, מנהלת בית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה, עבודה שהכינה בנושא פערים בבריאות בישראל; ד”ר טוביה חורב, סמנכ”ל משרד הבריאות, יביא דברי תגובה; ופרופ’ לאה אחדות מהמכללה האקדמית רופין ועמיתה בכירה בתוכנית לכלכלה וחברה תנחה את הדיון.

החלק השני של הכנס יעסוק במשבר הכלכלי העולמי. תחילה יבחן פאנל של כלכלנים בכירים המשלבים מוניטין אקדמיים עם ידע מעשי נרחב את המשבר המתפתח בגוש האירו: את שורשי המשבר, את כיווני התפתחותו האפשריים ואת השלכותיו על המשק ועל חברה בישראל. משתתפים בפאנל: פרופ’ נתן זוסמן מהאוניברסיטה העברית, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל ועד לאחרונה עמית בכיר בתוכנית לכלכלה וחברה (יו”ר); פרופ’ ליאו ליידרמן מאוניברסיטת תל אביב ובנק הפועלים; פרופ’ דניאל צידון מאוניברסיטת תל אביב ובנק לאומי; ופרופ’ ברי אייכנגרין מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ואורח הכבוד של הכנס.

פרופ’ אייכנגרין, שגם יישא את ההרצאה המרכזית של הכנס במושב האחרון, הוא מומחה מהשורה הראשונה למערכת המוניטרית הבינלאומית והיסטוריון כלכלי מהחשובים בעולם, שאף כיהן לאחרונה כנשיא האגודה להיסטוריה כלכלית. ספריו ומאמריו הרבים משלבים פרספקטיבה היסטורית עשירה על המערכת המוניטרית הבינלאומית עם התמצאות רחבה והבנה מעמיקה במאורעות היום. כותרת ההרצאה המרכזית שיישא: “היסטוריה כלכלית ומדיניות כלכלית: לקחי המשבר הגדול של 1929 למשבר העולמי של ימינו אלה” (Economic History and Economic Policy: From the Great Depression to the Great Recession).

הכול מוזמנים!

הגיבו באמצעות הפייסבוק

תגובות

Share This:

השאירו תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*