דבר ראש התוכנית לכלכלה וחברה

מאת: אריה ארנון

הצורך בבמה שתאפשר החלפת דעות בזמן אמיתי, שיימשך ויעמיק בה הדיון בשאלות כלכלה וחברה, מורגש היטב. למרות ריבוי הבמות, רק במעטות מהן מתקיים כראוי הדיון הנחוץ כל כך בשאלות היסוד של כלכלה וחברה.

התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים יוצאת מתוך הנחה שבניגוד למה שהיה מקובל כל כך עד לעת האחרונה בעיתונות הכלכלית, ובניגוד לעמדה שמחזיקים בה רבים מאנשי האקדמיה וקובעי המדיניות, לא נכון שבכלכלה יש תמיד דעה אחת “נכונה” ודעות אחרות “שגויות”. לא נכון שיש פתרון יחיד, “פתרון בית ספר”, לשאלות הרבות בתחום זה. במקצוע הכלכלה כמעט בכל סוגיה יש דעות כלכליות שונות, שמאחוריהן מסתתרות השקפות עולם ערכיות שונות, וכן, לא עלינו, אינטרסים חומריים מובהקים. לכן כדאי תמיד לנסות ולברר מהי השקפת העולם הערכית של הטוען וגם מהם האינטרסים שהוא מבטא. מכאן גם עולה שצריך להסכים שהמחלוקת היא בלב הדיון הכלכלי.

בתוכנית לכלכלה וחברה התאספו כמה וכמה חוקרים וחוקרות שיש להם עניין בתחום הכלכלי-חברתי בישראל. איננו מסתירים שההשקפה השמרנית הגורסת שהשוק הוא (תמיד) הפתרון והממשלה (או ההתערבות בשווקים) היא הבעיה אינה מקובלת עלינו. מנקודת מוצא זו אנו באים לדיון הכלכלי, ובו אנו מנסים לטעון את טענותינו. כך בסוגיות הבעלות והמס על משאבי הטבע שנמצאות בכותרות; כך בשאלת המסגרת הראויה למדיניות המקרו הנוגעת למיסוי, להוצאות הממשלה ולגירעון; כך בסוגיית הסיבות למשבר הכלכלי העולמי והדרכים לרפורמות יסודיות במערכת הפיננסית; כך באשר לחוק הספרים שעלה לדיון לאחרונה, ועוד ועוד.

עם זאת, המגזין ישמש במה פתוחה למגוון דעות, וננסה לרדת בו לשורשי האי-הסכמות. עוד נרצה להציג במגזין סוגיות חדשות שעדיין לא נידונו כראוי. זו הזמנה לקריאה ולכתיבה, בראש פתוח, על שאלות כלכליות-חברתיות. נשמח אם תשלחו לנו מיילים, מאמרי דעה ותגובות.

היוזמה להשיק מגזין אלקטרוני במסגרת התוכנית לכלכלה וחברה נולדה במוחו הפורה של רכז התוכנית טל וולפסון. היא תצא לפועל בעזרת עמיתי התוכנית וכותבים וכותבות אחרים, בעריכתו של עלי בינג. אני מאחל להם ולכולנו מגזין סוער יחסית.

הגיבו באמצעות הפייסבוק

תגובות

Share This:

תגובה אחת

  1. רמי אוסטרובסקי

    אחלה – יש המשרתים את הקפיטליזם ולא יכולים לבוא בניחותא לון-ליר. מגזין אלקטרוני רעיון טוב.

השאירו תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*